MAGA’cılar Kimlerdir Neden Sevilmezler

MAGAcilar Kimlerdir Neden Sevilmezler

DONALD TRUMP TARAFTARI OLDUKLARI İÇİN

MAGA’cılar Kimlerdir Neden Sevilmezler

Amerika’da MAGA’cılar Kimlerdir Neden Sevilmezler? Bunu anlamak için önce Maga’nın ne demek olduğuna ve kimleri temsil ettiğine bakmak gerekir. Ardından, Evrenselcilerin (Globalcilerin) kim olduklarını ve ne istediklerini anlamak gerekir.

MAGA’cılar Kimlerdir Neden Sevilmezler

Gretchen Smith MAGA ve AmericaFirst’e inanan bir Amerikalıdır. MAGA’yı sarih bir şekilde böyle tarif etmektedir.

“Ben bir askerim, evli kadınım, anneyim, gönüllü faaliyetlerde bulunurum ve Allah ile vatana inanırım. Kabul görmeyecek görüşlerim yoktur. Küçük bürokrasiye, özgürlüğe, çok çalışmaya, sağlam hudutlara ve kuvvetliyken elde edilen barışa inanırım.  Ben (Benjamin Franklin’in söylediği gibi) Amerikanus’um.”

Papaz Greg Young, radyo programı olan bir başka Amerikalıdır. MAGA’yı bana tarif et dediğimde aşağıdaki değerlendirmeyi yapmıştır.

“Amerika Hristiyan değerler üzerine kurulu bir Cumhuriyettir. MAGA, hakikaten Hristiyan olduğuna inanılan Thomas Jefferson’ın dedikleri yönünde hareket etmek anlamına gelmektedir. Bu da “hayat”, “özgürlük” ve “mutluluk peşinde koşmak”tan oluşan ve Allah’tan gelen bu yolda devam etmek demektir.”

John Locke, Jefferson’a karşı fikir yürüterek, “hayat- özgürlük-mutluluk” peşinde koşmak, insanlar tarafından ortaya atılmıştır. Allah’tan gelen bir şey değildir diyerek tartışmayı başka yöne çekmektedir. MAGA’ya inananlar, bunun Allah’tan geldiğine inanmaktadırlar ve bu yolda ilerlerken de bu yolda ilerlemek istemeyenlere karışmamanın Allah’ın bir başka buyruğu olduğuna inanmaktırlar.

Biden’in Saldırısı Boşuna Değil

Joe Biden önderliğinde Evrenselciler (Globalciler), MAGA’yı yıpratmak maksadıyla, onu aşırıcı, şiddet yanlısı ve Amerikan değerlerine karşı bir inanç olarak göstermek istemektedirler.

Bir anlamda, “İslam radikaldir” diyerek bütün Müslümanları aynı kefeye koyup düşmanlığın körüklendiği gibi, bu sefer ABD’deki Evrenselciler benzer taktik uygulayarak, MAGA’cı Cumhuriyetçileri (Republican) ABD’de “Radikal İslamcı” gibi suçlayarak ve kötülemeye çalışarak oy toplama yoluna gitmektedirler.

ABD’de 2022 ara seçimlerine iki ay kala, bizlerin (Republican), ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’nda çoğunluğu ele geçirmemizin kesin göründüğü sırada bu saldırıların gelmesi normaldir. Evrenselciler (Demokrat PartiliIer) çaresizdirler.

MAGA Trump ve Reagan’ın Sloganıdır

MAGA “Make America Great Again”in kısaltılmış halidir.

“Make America Great Again” (MAGA), 45. ABD Başkanı Donald J. Trump kadar 40. ABD Başkanı Ronald W. Reagan’ın da sloganıydı.

Dolayısıyla, MAGA’ya saldırı sadece Trump’a olan nefretten kaynaklanmamaktadır.

Bir başka deyişle, MAGA, Amerika’daki bölünmüşlüğün özünü temsil etmektedir. Amerika’da iki karşıt görüşün varlığına işaret etmektedir.

Amerika’daki halkın yarısı MAGA’cıdır. Diğer yarısını Evrenselciler oluştururlar ve MAGA’cılardan nefret ederler.

MAGA’cılar Kimlerdir Neden Sevilmezler

MAGA Evrenselcilere Büyük Tehdittir

MAGA ile ilgili bu yazıyı ilk önce, Türkiye’deki yakın bir dosttan gelen talep üzerine özelden geçmiştim. Papaz Young’dan aldığım bilgi yeterli idi. Gretchen’in kısa ve öz açıklaması da bu açıklamayı bir başka açıdan vurguluyordu. Dolayısıyla hem ABD’de kimlere hitap ettiğini hem de tam olarak ne anlama geldiğini herkes anlayabilirdi. Ne de olsa, Türkiye’den gelen talebe doğru geri dönüş yaparken arama motorlarında zorluk çekmiştim. Maga’dan çok korkan Evrenselciler bir şekilde arama motorlarını da ellerine geçirerek savaşlarını her platformda sürdürmektedirler.

Leave a Reply